Klub Miłośników KsiążkiIlustrowany leksykon grzybów w Polsce

Odpowiedzi na wiele pytań dotyczących grzybów znajdą Państwo w nowym, najobszerniejszy i największym, na polskim rynku wydawniczym Ilustrowanym leksykonie grzybów w Polsce.


ILUSTROWANA ENCYKLOPEDIA OWADÓW I PAJĘCZAKÓW POLSKI

Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski jest trzecią po Ilustrowanej encyklopedii ptaków Polski i Ilustrowanej encyklopedii ssaków Polski, encyklopedią tematyczną poświęconą kolejnym gromadom zwierząt, zamieszkującym obecnie teren naszego kraju: owadom i pajęczakom. Świat owadów i pajęczaków jest ogromnie zróżnicowany. Liczy ponad milion opisanych gatunków, a specjaliści szacują, że ponad drugie tyle wciąż czeka na odkrycie. Ich rola w przyrodzie jest o wiele ważniejsza niż człowieka, którego brak nie spowodowałby praktycznie żadnych ujemnych konsekwencji dla flory i fauny na Ziemi. Zniknięcie owadów w ciągu kilku lat doprowadziłoby do zagłady znanego nam świata żywej przyrody. Ale nie tylko dlatego warto tym gromadom zwierząt poświęcić więcej uwagi. Mimo skromnych rozmiarów w toku ewolucji udało im się skolonizować niemal każde środowisko, wykształcając ogromną różnorodność zadziwiających przystosowań, fascynujących zachowań oraz niezwykłych, często olśniewających kolorami form.

Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków PolskiIlustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski

Ta najnowsza i najobszerniejsza jednotomowa encyklopedia, której autorami tekstów są doświadczeni zoolodzy, na co dzień zajmujący się badaniem i obserwacją owadów i pajęczaków w ich naturalnym środowisku, daje szeroki przegląd gatunków owadów i pajęczaków żyjących w Polsce. Została opracowana z myślą o wszystkich miłośnikach zoologii: zarówno początkujących, jak i doświadczonych, a także wszystkich czytelnikach, których interesuje polska przyroda, aby pomóc im lepiej poznać świat owadów i pajęczaków, które żyją wszędzie wokół nas ale rzadko wzbudzają nasze zainteresowanie w porównaniu z innymi zwierzętami. A naprawdę na to zasługują. Świat wąchany czułkami, smakowany nogami i widziany fasetkowymi oczami, wygląda inaczej. Warto go dokładnie poznać!

Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków PolskiIlustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski

Założeniem autorów „Ilustrowanej encyklopedii owadów i pajęczaków Polski” było przygotowanie opracowania możliwie najobszerniejszego i wyczerpującego. Nie jest bowiem możliwe szczegółowe opisanie wszystkich gatunków żyjących w naszym kraju w jednotomowej publikacji. Według różnych wyliczeń w Polsce żyje od 28 do 30 tys. gatunków owadów, co stanowi prawie 90% fauny naszego kraju. Pomimo ograniczenia liczby prezentowanych gatunków, publikacja jest znakomitym źródłem rozległych i rzetelnych informacji o rodzimych entomofaunie i arachnofaunie. Znajdziemy w niej rzetelną, najnowszą systematykę, naukowe opracowanie obu gromad oraz poszczególnych gatunków z osobna, rzadko publikowane wiadomości, oraz wiele ciekawostek. Dzięki ponad 1000 przepięknym „prawdziwym”, wykonanym technikom makro, pełnym ekspresji zdjęciom znakomitych fotografów przyrody, można na własne oczy zobaczyć rzadko obserwowane sceny z życia tych fascynujących gromad zwierząt. Ilustrują one życie gatunków związanych z różnymi siedliskami: owady i pajęczaki zamieszkujące środowisko wodne, lasy, oraz obszary nieleśne, a także owady i pajęczaki towarzyszące człowiekowi w jego domostwach. Mamy tu niepowtarzalną okazję, by przyjrzeć się wielu osobnikom, których na ogół nie można zobaczyć w naturalnym środowisku, z uwagi na ich niewielkie rozmiary, bądź skryty tryb życia. Doskonała jakość zdjęć i ich mistrzowskie ujęcia autorów powodują, że trudno oderwać wzrok od ilustracji.

Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków PolskiIlustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków PolskiIlustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski

Aby wprowadzić Czytelnika i ułatwić mu poruszanie się po gromadach owadów i pajęczaków autorzy w pierwszej części publikacji przygotowali rozdziały dostarczające wiedzy ogólnej na tematy dotyczące różnych aspektów życia tych gromad w królestwie zwierząt: od różnorodności i pochodzenia owadów i pajęczaków przez ewolucję, gatunki obce i introdukowane, ochronę, obserwowanie i hodowlę, budowę, roślinożerność, strategie łowieckie, maskowanie i obronę, strategie rozrodcze, stadia rozwojowe i cykle życiowe, rolę owadów i pajęczaków w ekosystemach, aż po omówienie różnych środowisk życia tych gromad. Znajdziemy tu także ciekawe informacje na temat: systematyki, rekordów, owadów i pajęczaków synantropijnych, a także owadów i pajęczaków jako szkodników.

Główna część encyklopedii to przegląd systematyczny prezentujący szczegółowe opisy gatunków owadów występujących w naszym kraju podzielonych na 24 rzędy i pajęczaków podzielonych na 4 rzędy. Przegląd ułożono według zasad taksonomii: rząd – rodzina- gatunek, a nie na zasadzie haseł alfabetycznych, dzięki temu Czytelnik może łatwiej przyporządkować prezentowane owady i pajęczaki, zrozumieć pokrewieństwo gatunków i na bieżąco je porównywać. Każdy z 28 rozdziałów prezentujących poszczególne rzędy ma inną kolorystykę, co ułatwia poruszanie się po encyklopedii.

Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków PolskiIlustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski

Przy prezentacji określonego rzędu znajdziemy oprócz fotografii przykładowego gatunku, polską i łacińską nazwę rzędu, tabele z wszystkimi rodzinami i gatunkami wchodzącymi w jego skład , opis rzędu (wygląd zewnętrzny, tryb życia, rozród, zagrożenia i ochrona), ciekawostki i praktyczne porady dotyczące obserwacji w terenie.

Przechodząc następnie do konkretnego gatunku, każdy został opisany nazwą polską i łacińską , obok zdjęcia podano rozmiary ciała i w zależności od gatunku: okres lotu, okres występowania dorosłych, czy też okres pojawu dorosłych, wygląd zewnętrzny oraz tryb życia i cykl życiowy, mapę zasięgu, zegar obserwacji w terenie i ciekawostki. Z tych informacji łatwo można dowiedzieć się, jakiej wielkości jest owad, jaką ma budowę ciała, czym się żywi i gdzie występuje. Przy opisach poszczególnych gatunków znajdują się ramki z informacjami dotyczącymi możliwości obserwacji danego gatunku w terenie. Podano tam wiadomości na temat miejsc i siedlisk szczególnie polecanych do obserwacji, a także pory roku i dnia w której zwierzęta najłatwiej zobaczyć.

Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków PolskiIlustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków PolskiIlustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski

Zaglądając do encyklopedii, można poznać niezwykłe zachowania i przystosowania rozmaitych owadów i pajęczaków: dowiemy się z jaką częstotliwością poruszają się skrzydła ważki, czy w Polsce stwierdzono występowanie pchły dżumowej, który z owadów skacze sto razy dalej niż sam mierzy, do których owadów przylgnął przydomek „dinozaurów” wśród owadów, co to jest konkurencja spermy, czy owadom może grozić mandat za przekroczenie szybkości w terenie zabudowanym, czy w naszym kraju żyją trujące motyle? Przeczytamy o rzeczach, których istnienia nawet nie podejrzewaliśmy: o przypadkach kanibalizmu wśród owadów, gdy larwy zjadają swoje matki, dlaczego owady tworzą wielomilionowe zgromadzenia migrujące tysiące kilometrów, rytuałach godowych owadów, które nie ustępują bogactwem form i wykwintnością rytuałom godowym ptaków, o owadach, które nie zmieniły znacząco swego wyglądu od 40 mln lat, mrówkowatych słynących z uprawy grzybów lub hodowli mszyc, gościu z Dalekiego Wschodu, który zadomowił się w naszym kraju, owadach lekarzach, usuwających brodawki z ludzkiego ciała.

Jak przystało na naukowe opracowanie książka zawiera w końcowej części słowniczek, bibliografię oraz indeks polskich i łacińskich nazw owadów i pajęczaków. Aby szczęśliwie mogła służyć Państwu przez długie lata wydana została w standardzie encyklopedycznym w twardej szytej ,skóropodobnej oprawie, na papierze kredowym, w formacie gabinetowym i pełnym kolorze.

Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków PolskiIlustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski

Encyklopedia stanowi solidne kompendium wiedzy z zakresu zoologii. Dzięki pięknej szacie graficznej ukazuje całe bogactwo polskich entomofauny oraz arachnofauny i będzie zachętą do samodzielnego odkrywania ich tajemnic.
Książka dostępna tylko w Klubie Miłośników Książki

Autorzy: Michał Grabowski, Radomir Jaskuła, Krzysztof Pabis
Konsultacja merytoryczna: Grzegorz Tończyk
Tytuł: Ilustrowana encyklopedia owadów i pajęczaków Polski
Format: 26 x 36 cm
Objętość: 273 strony
Oprawa: twarda, szyta, skóropodobna, papier kredowy
Wydawnictwo: Carta Blanca
Wydanie: pierwsze, 2012

Wydrukuj

 

Strona główna | O firmie | Oferta handlowa | Nowości | Zamówienia | Kontakt

Klub Miłośników Książki © Rok założenia 2001


Stronę odwiedziło:28672 gości. Dzisiaj stronę odwiedziło: 134 gości. Wczoraj stronę odwiedziło: 300 gości.